Jdi na obsah Jdi na menu
 


Napsali o nás ...

 

 

Obrazek

 

 

Dračí lodě v Čechách a co z toho také vzešlo

  

     Na sklonku devadesátých let 20. století přivezli dva nadšenci Sebastian Pawlowski a Hajo Libor do Čech první dračí lodě, aby se pokusili obohatit českou sportovní scénu o toto atraktivní sportovní odvětví. Nejprve tedy atrakce se postupně měnila na seriózní sportovní odvětví se vším všudy. Byla ustavena Česká asociace dračích lodí a od chaosu, kdy do lodí zasedal téměř každý s každým, vznikaly posádky se stálými členy, s názvem a s kapitánem. Podařilo se přivést do Prahy Mistrovství Evropy dračích lodí, které se konalo v roce 2006. A to byl také počátek veteránské posádky žen na jaře roku 2006.

      Iniciátory sestavení této posádky byli Jitka Mesteková z kanoistické loděnice Klub vodních sportů v Praze 4 a Pavel Homolka z kanoistického oddílu ve Znojmě. Tito dva dokázali během velmi krátkého času sestavit a hlavně sehnat 22 žen, protože posádku lodi tvoří 20 pádlujících, bubeník a kormidelník. Zkuste přesvědčit tolik žen, kterým je více než 40 let ( s výjimkou bubenice), aby mohly závodit ve veteránské kategorii, o tom, že by měly opět začít trénovat. Ve světě celkem běžné, u nás nevídané. Přesto se to podařilo, některé členky posádky seděly v lodi téměř poprvé, většina se však v minulosti kolem vody nějakým způsobem pohybovala. Velmi důležité u těchto lodí je sjetí, to znamená, že celá posádka pádluje jako jeden muž, v tomto případě jako jedna žena. Pokud tomu tak není, loď nejede jako nůž v másle a kormidelník musí manévrovat kormidlem a tím samozřejmě loď brzdí. Kromě toho pádlování na dračí lodi má svá specifika odlišná od pádlování na kánoi např. o dovolené na Lužnici. I přes krátký čas do konání ME se veteránská posádka žen dokázala do značné míry sjednotit tak, aby skončila dvakrát třetí.

      Tento úspěch povzbudil účastnice k tomu, že naprostá většina z nich u pádla zůstala a vytvořila veteránskou posádku žen, kterou nazvaly Velký holky. Název vznikl při jedné z debat, kdy jedna řekla, „jsme už přece velký holky...“ a tak to zůstalo. Protože jde o jedinou veteránskou ženskou posádku v České republice, tudíž zcela chybí konkurence, zúčastnily se Velký holky letošního Českého poháru v kategorii žen. Závodily tedy s posádkami zpravidla o generaci mladšími. I tak se jim podařilo v Českém poháru 2007 obsadit 5. místo z celkem 8 posádek. Nechť si laskavý čtenář sám vyhodnotí, zda jde o úspěch či nikoli.

V roce 2007 se Velký holky zúčastnily také jednoho kola Evropského poháru dračích lodí v Amsterdamu, kde se závodilo bez rozdílu kategorie. Jako jediná ženská posádka závodily i s muži a smíšenými posádkami a byly tak velmi populární, takže nakonec pořadatelé dali dohromady další 3 ženské lodě a tento závod na 200 m Velký holky s přehledem vyhrály.

      A plány do budoucna Velkých holek ? Nepřestat, hýbat se, těšit se na trénink. A protože už jsou opravdu velké a na život se dívají z nadhledu, závodí pro radost, nikoliv pro výsledek, který jim samozřejmě ale není lhostejný, protože závodní dušička v nich stále je. Dá se říci s Ivanem Mládkem, že na lodi je dobrá nálada a snad to tak i zůstane. V příštím roce je opět řada důležitých i méně důležitých závodů a také mistrovství Evropy národních posádek v Itálii a mistrovství světa lodních posádek v Malajsii. Pokud dají dohromady dostatek peněz, chtěly by se Velký holky těchto závodů zúčastnit. Doufají, že jim k tomu pomohou i sponzoři, protože náklady na účast na závodech jsou nemalé.

 

 

 

                                                                                          DOMY KOMPLET 1/2008